Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale intensywna. Nie ma się co dziwić - to fascynujące i nietypowe gadżety, które potrafią zaskoczyć szczegółowością wykonania i zgodnością do oryginałów. Warto jednakże mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku sprzedają produkty dobrej jakości. Jak zatem rozpoznać rzeczywiście dobrej jakości dokument kolekcjonerski?
Poliwęglan to specjalny sprytny plastik, który jest bardzo wytrzymały. Poliwęglan wydaje specyficzny, metalowy dźwięk, którego nie usłyszymy w przypadku słabych dokumentów wyprodukowanych z PCV. Szybki test polega na puszczeniu dokumentu na sztywną powierzchnię - poliwęglan wydaje specyficzny, metalowy dźwięk.
Ta technologia sprawia, że dane są elementem struktury dokumentu, a nie tylko drukiem na jego powierzchni. Dokumenty wykonane z PCV są tańsze, ale ich standard jest dużo gorsza.
dowód kolekcjonerski
Jak przesuniecie palcem po wierzchu dokumentu - jeżeli czujecie drobniutkie nierówności w miejscach gdzie są dane, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dane na dokumencie nie są drukowane zwykłą drukarką na górze, tylko grawerowane "w środku" materiału. Wysokiej jakości dokumenty kolekcjonerskie także posiadają tę właściwość. Po skierowaniu światła na dokumentu taką lampką, mają pokazać się inne elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niewidoczne w standardowym świetle.
Następną ważną cechą dokumentów premium są elementy wypukłe, które da się poczuć dotykiem. Te elementy są bardzo istotne dla solidnego dokumentu kolekcjonerskiego. Do głównych zabezpieczeń tego rodzaju należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - zmienia kolor w zależności od kąta obserwacji. Te profesjonalne zabezpieczenia są cechą znamienną topowych dokumentów kolekcjonerskich i ciężko je podrobić przy zastosowaniu słabych metod produkcji. W najlepszych dokumentach kolekcjonerskich reprodukcja kolorów ma sięgać prawie 100% kompatybilności z pierwowzorem. Słabe podróbki albo w ogóle nie mają nadruku UV, albo jest on zrobiony byle jak.
Unikalny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim też!), jaki daje efekt trójwymiarowości. Bardzo fajna rzecz i wymagająca do podrobienia! Wysokiej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zespół indywidualnych zabezpieczeń, ale ich spójna całość. Ogromny wybór istniejących wariantów wymaga od klienta dużej wiedzy na temat jakości wytworzenia. Ten czynnik jest specjalnie istotny w sytuacji paszportów kolekcjonerskich, które powinny posiadać odpowiednią wagę papieru i wytrzymałość oprawy.
Topowe firmy proponują wysłanie fotografii wykonanego dokumentu przed dostawą. Warto zaczekać 24 godziny dłużej, ale uzyskać zdjęcia ukończonego dokumentu, zanim zostanie dostarczony. Identyfikacja najwyższej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest trudne, jak wiesz, na co poświęcać uwagę. Z tego powodu koniecznie warto wydać pieniądze w produkt od renomowanego producenta, który zwraca uwagę o szczegóły i stosuje nowoczesne technologie wytwarzania.